Judar i Vetlanda skulle föras bort och gasas ihjäl i Auschwitz med hjälp svenska nazister om Tyskland hade gått till anfall mot Sverige i andra världskriget, det avslöjar Expressen och författaren Bosse Schön.
Enligt Bosse Schön fanns det långt framskridna planer på att bygga svenska koncentrationsläger. Dit skulle landets judar föras innan det var dags för deportation till Auschwitz. Tusentals judar fanns registerade med omfattande personuppgifter i arkiv hos de svenska nazistiska partierna. Några av judarna bodde i Vetlanda.
Registret över svenska judar finns idag hos Svenska kommittén mot antisemitism.
I händelse av att Hitlertyskland skulle gå till attack och invadera Sverige stod de svenska nazisterna redo att deportera landets 8 000 judar, menar Bosse Schön.
Kommentarer
5 svar till ”Judar i Vetlanda skulle förintas av svenska nazister”
Sensationalistisk artikel, detta är ju inte speciellt underbyggt. Bosse Schön har mest gjort sig känd för att ha grava fel i sina alster. Exempel kan ges på hans ”scoop” om en svensk ”nazi-bödel” som hävdat att han var Lägervakt i Treblinka och själv arkebuserade flertalet Judar. Nämnda person tvångsvårdades under tiden för andra världskriget på mentalsjukhus, detta har Bosse Schön aldrig tagit ansvar för. Således skall man ta hans ”forskning” med både en och två nypor salt. Att hävda som Ni skriver att ”Judar i Vetlanda” skulle förintas av svenska nazister är att dra väl höga växlar på ren spekulation. I samma resonemangsnivå kan man hävda att Svenska kommunister skulle förinta borgarklassen och tvångsförflytta större delen av befolkningen. Registerföring fördes inte bara av så kallade ”nazister” utan även den svenska staten, säkerhetspolisen och kommunister.
Att Sverige inte ockuperades av nazi Tyskland ska vi svenskar vara tacksamma för. Men om så skett vilket var en överhängande fara. Då kan du JSS vara säker på att Sverige rönt samma öde som de övriga av nazi Tyskland ockuperade länderna rönte. Du ska nog läsa på lite nutidshistoria. Du är väl ändå inte så korkad att du tror att en terrorregim som den nazistiska skulle behandlat Sverige bättre än något annat ockuperat land. Och att det här i landet fanns gott om nazi sympatisörer, vilka mer än gärna hjälpt Hitler i hans djävulska uppsåt det är om och om igen bevisat, inte bara av Bosse Schön: T.ex fanns vid den tiden Furugårdsgruppen, Lindholmarnma och även efter kriget Pelle Engdahl med Nysvenska Rörelsen fast den då kallade sig för korporatistisk istället för Facistisk vilket var det namn Mussolinis rörelse bekände sig till. Men Facism och Nazism är samma totalitära ideologi men med olika namn, m.a.o. samma skit i tunnan som i locket.
Nu blev ju då Sverige inte ockuperat, vilket undergräver dessa teorier som inte är mer än teorier. Således känns detta som en beställningsartikel just till ”Förintelsens minnesdag”, och som sådan så argumenterade jag mot dess relevans och rimlighet. Att genom plausibla händelser göra saker till fakta är inte annat än billig journalistik.
Att du Tommy P sedan ber mig läsa nutidshistoria känns bara dumt, Det är ju just det jag gör och har gjort. När inlägg och artiklar som dessa blir oemotsagda och legio måste någon höja ett varningens finger. Vilken historia vill vi förmedla, den som verkligen har skett eller ett uppdiktat djävulsscenario?
Jag ställde mig frågande till artikeln av Bosse Schön och hans ”empiriska bevisning” av vilka som ställde sig beredvilliga till att utföra förintelse av Judar i Vetlanda, som svar på detta har jag inte fått annat än munväder. Forskning kräver mer än en indiciekedja och plausibla förklaringar. Vist är det inte politiskt korrekt, men det finns INGA bevis som artikeln påstår att ”Judar skulle förintas av svenska nazister”, du har heller inte presenterat några nya.
NSAP (Lindholmarna) var oerhört Tysklandskritiska och betraktades av Hitler som suspekta, Furugårdarna var en liten liten rörelse utan inflytande i Sverige under den nämnda tidsperioden. Så det råder ju väldigt stora tvivel om de hade haft något att säga till om vid en eventuell maktövertagning, Det är dock ganska så meningslöst att diskutera då det inte skedde och artikeln bygger på ett högst otroligt scenarium.
Per Engdahl med Nysvenska Rörelsen, var varken Nationalsocialister eller Fascister, de var just Korporatister, en helt egen världsunik ideologi. Rekommenderar dig att läsa Engdahls memoarer, samt att läsa det som finns sparat på Jönköpings Länsbibliotek om Nysvenska rörelsen. Att forska i detta är inte förbjudet eller ens speciellt svårt. Det kräver mer av en som människa och skribent, i mod och objektivitet än att återanvända Bosse Schön´s djävulsscenario till sensationsartikel.
” Allting går igen ur tidens grums och mögel stiger fram en skrämmande fantom ”
Fascism, Nazism är med mycket små skillnader samma slags odemokratiska ideologi. Korporatismen befinner sig politiskt någonstans mellan Facism, Nazism och Kommunism. Om den sedan är att betrakta som en världsunik ideologi det får stå för dig JSS, men alla dessa hyllar den odemokratiska och totala diktaturen som samhällsordning
Pelle Engdahl var en stor beundrare av topp nazikoryfeerna Hitler, Göring, Goebells, och Himmler, han ansåg att de endast var missförstådda genier. Krigen och terorn dessa herrar utövade var enligt Engdahl en dåtida nödvändighet för Europas överlevnad. Kuriöst var han även en stor beundrare av Gustaf den III som han gärna ville upphöja till en stor statsman och ett ideal för framtida statsmän.
Jag har vid flera tillfällen personligen träffat den gamle blinde Pelle Engdahl då Nysvenska Rörelsen disponerade en källarlokal på Kalendegatan i Malmö. Sant eller inte men enligt honom så skulle det b.la byggas ett ( KZ ) läger utanför Sjöbo i Skåne. Och då han talade om flyktingar som Nysvenska rörelsen hjälpt efter andra värdskriget, då fick man vara observant, ty det var inte flyktingar i ordets egentliga betydelse. Utan mer eller mindre nazistiska krigsförbrytare på flykt undan dom och rannsakan.
Hans memoarer heter något i stil med En Fribrytare i Folkhemmet och jag har den boken i min ägo med personlig dedikation av Engdal. Men innehållet i boken blir inte bättre eller intressantare för det.
Jag tog kontakt med Engdahl av nyfikenhet och sökande svar på hur den här ideologin kunde få så många sympatisörer inte bara i Tyskland utan i flera andra Europeiska länder men jag har ännu inte funnit något svar på den stora och olösliga gåtan.
Ännu mera förbryllad och förtvivlad blev jag efter en veckas besök i Krakow för några år sedan då jag hade möjlighet att flerfaldiga gånger besöka Auschwitz – Birkenau en av de mest sadistiskt utspekulerade och djävulska platser på jorden.
Det enda jag idag tror mig veta är att vi, alla människor utan undantag, är kapabla till liknande och kanske ännu värre handlingar om vi fullständigt och okritiskt överlåter det egna tänkandet och beslutsfattandet åt en diktatorisk våldsideologi
De ovan nämnda ideologierna hyllade diktaturen och diktatur är ju motsatsen till demokrati , folkstyre, Och oavsett vad anser om Lindholmarna, Furugårdarna m.fl liknande dåtida sammanslutningar så hade de utan tvivel varit behjälpliga i det Führern befallt.
Och det kanhända är hårklyveri men det som du JSS kallar maktövertagande det kallar åtminstonde jag och många med mig för okupation, det var väl just det som Nazityskland praktiserade på de länder som de, just det, okuperade.
Vidare kan jag omtala att Pelle Engdahl hade beordrat att efter sin död så skulle alla papper medlemsregister korrespondans e.t.c hörande till Nysvenska Rörelsen deponeras hos Riksarkivet vilket jag tror finns i Stockholm.
Kuriöst så var det just bland dessa papper Ingvar Kamprads medlemskap i Nysvenska Rörelsen uppdagades.
Och det är b.la därifrån Bosse Schöön hämtat sina uppgfter, de som du kallar billig journalism och ett uppdiktat djävulsscenario. Kunde det bli mera djävulskt än det var under de 12 åren som Hitler med sitt anhang härjade runt i världen.
Du JSS får gärna för mig tycka vad du vill och även säga vad du vill ty både du och jag vi lever tack och lov i en demokrati men tror du vi haft den förmånen om Nazismen segrat.
Att du slutligen tycker att ” Förintelsens minnesdag ” saknar relevans och rimlighet det får du också gärna tycka men vi är nog många fler som tycker att den sannerligen är betydelsefull speciellt då Sverige än idag inte fullt ut gjort upp med sitt pronazistiska förflutna.
”Det finns ett tillstånd som är värre än blindhet, och det är att se någonting som inte är där.” Thomas Hardy 1840-1928
Intressant och märklig diskussion detta utvecklade sig till. Att få mer insyn i hur ”Judar i Vetlanda skulle förintas av svenska nazister” verkar vara stört omöjligt. Jag har inte blivit presenterad några bevis mer än en hänvisning till att Svenska Kommittén mot Antisemitism skulle ha en lista på personer av Judisk börd i sin ägo. Hur kan detta ligga för grund till en artikel som menar det som sägs, detta är frågan jag återkommer till?
Jag vet inte om du med vilje inte har läst ,alternativt inte förstått vad jag har skrivit, när du säger att Jag anser följande; ”Att du slutligen tycker att ” Förintelsens minnesdag ” saknar relevans och rimlighet”.
Jag sade som följer om vi läser innantill; ”Nu blev ju då Sverige inte ockuperat, vilket undergräver dessa teorier som inte är mer än teorier. Således känns detta som en beställningsartikel just till ”Förintelsens minnesdag”, och som sådan så argumenterade jag mot dess relevans och rimlighet. Att genom plausibla händelser göra saker till fakta är inte annat än billig journalistik. ”.
Jag argumenterade helt sonika mot artikelns utformning i dess imaginära form, dess brist på fakta samt källkritik, inte något annat. För det är ju ett oerhört allvarligt påstående att, ”Judar i Vetlanda skulle förintas av svenska nazister”!
Vad gäller dina tankar om Per Engdahl, och om Sverige behöver göra upp med vad du kallar sitt ”pronazistiska förflutna” är det en helt annan diskussion.
I all välmening.