Skidor Sport

Stora Eksjöframgångar i Smålands DM på skidor

Eksjö SOKs skidlöpare tog hela 11 klassegrar när DM på skidor avgjordes i helgen i Landsbro.

Resultat dag 1

Knatte mix, 0,7 km:Teo Eriksson, Brittatorps TK, Leija Erlandsson, SOK Aneby, Rut Hansson, Landsbro IF SK, Agnes Hertz, IF Hallby SOK, Maja Lax, Nässjö Ski, Emil Ling, IF Hallby SOK, Sandra Ling, IF Hallby SOK,

H 9-10, 1,5 km:1) Noah Petersson, Nybro Skidklubb, 06:23, 2) Gabriel Claesson, IF Hallby SOK, 06:28, 3) Erik Åleheim, Nybro Skidklubb, 06:33, 4) Mattias Öhlund, IK Hakarpspojkarna, 06:44, 5) Erik Ling, IF Hallby SOK, 06:59, 6) Melker Eriksson, Brittatorps TK, 08:34,

D 9-10, 1,5 km:1) Agnes Djurstedt, Eksjö SOK, 06:11, 2) Ida Rosjö, IF Hallby SOK, 06:56, 3) Maria Björnlinger, IK Vista, 07:17, 4) Eira Hertin, Västerviks OK, 07:28, 5) Tilda Rosander, SOK Aneby, 07:49, 6) Felicia Abelsson, Landsbro IF SK, 08:00, 7) Sofia Ragnarsson, Landsbro IF SK, 08:22, 8) Alice Strömgren, SOK Aneby, 08:26, 9) Felicia Fyhr, SOK Aneby, 08:41, 10) Julia Hagert, Landsbro IF SK, 09:00, 11) Maja Klerelid, Landsbro IF SK, 11:08, 12) Olivia Gustafsson, Landsbro IF SK, 11:26, 13) Ellen Brogren, Landsbro IF SK, 12:08,

H 11, 2,5 km:1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 10:09, 2) Emil Granstedt, Eksjö SOK, 10:11, 3) Benjamin Säilä, Nässjö Ski, 10:39, 4) Olof Hedin, Eksjö SOK, 10:50, 5) Carl Rendahl, Lekeryd-Svarttorps SK, 10:52, 6) Simon Nilsson, IF Hallby SOK, 10:59, 7) Gustav Ribbholm, Landsbro IF SK, 11:05, 8) Benjamin Claesson, IF Hallby SOK, 11:33, 9) Benjamin Wallsten, Landsbro IF SK, 16:22,

D 11, 2,5 km:1) Andrea Aulin, Eksjö SOK, 10:46, 2) Emma Ling, IF Hallby SOK, 12:58, 3) Filippa Petersson, Nybro Skidklubb, 13:01, 4) Alma Gustafsson, SOK Aneby, 13:40, 5) Ebba Rosander, SOK Aneby, 14:07, 6) Felicia Erlandsson, SOK Aneby, 15:13,

H 12, 2,5 km:1) Hugo Djurstedt, Eksjö SOK, 10:16, 2) Karl Stark, Vaggeryds SOK, 10:34, 2) August Höglund, IK Hakarpspojkarna, 10:34, 4) Carl Andersson, Lekeryd-Svarttorps SK, 10:46, 5) Joar Hertin, Västerviks OK, 10:58, 6) Gideon Claesson, IF Hallby SOK, 11:17, 7) Carl Hedin, Eksjö SOK, 11:31, 8) Adam Hertz, IF Hallby SOK, 11:45, 9) Emil Öhlund, IK Hakarpspojkarna, 11:53, 10) Axel Björkman, IF Hallby SOK, 12:23, 11) David Nero, Nässjö Ski, 13:12, 12) Melvin Asenov, Lekeryd-Svarttorps SK, 13:20, 13) Hampus Fyhr, SOK Aneby, 13:54, 14) Ludvig Axelsson, Hvetlanda SK, 14:23,

D 12, 2,5 km:1) Moa Hansson, Landsbro IF SK, 09:27, 2) Ebba Lindman, Nässjö Ski, 10:52, 3) Elsa Melin, Landsbro IF SK, 11:03, 4) Tove Tönnies, Landsbro IF SK, 12:42, 5) My Tönnies, Landsbro IF SK, 14:02, 6) Maja Kurjenkallio, Hvetlanda SK, 14:37, 7) Klara Höglund, Eksjö SOK, 15:02,
H 13, 2,5 km:1) Filip Rosjö, IF Hallby SOK, 08:31, 2) Alfons Stensson, Nybro Skidklubb, 08:53, 3) Kim Åleheim, Nybro Skidklubb, 09:04, 4) Axel Ribbholm, Landsbro IF SK, 09:10, 5) Harald Eklöf, IF Hallby SOK, 10:02, 6) Philip Gustavsson, Hvetlanda SK, 10:47,

D 13, 2,5 km:1) Hanna Abrahamsson, Eksjö SOK, 10:07, 2) Lovisa Blomgren, SOK Aneby, 13:30, 3) Wilma Strömgren, SOK Aneby, 16:24,

H 14, 5 km (2 varv):1) Leo Johansson, Skillingaryds FK, 17:02, 2) Andreas Gustafsson, IK Vista, 17:30, 3) Elias Andersson, Landsbro IF SK, 17:31, 4) Axel Höglund, IK Hakarpspojkarna, 17:34, 5) Emil Björnlinger, IK Vista, 18:38, 6) Albin Johansson, IK Hakarpspojkarna, 18:45, 7) Axel Svensson, Landsbro IF SK, 18:50, 8) Anton Käll, IK Hakarpspojkarna, 19:25, 9) Fredrik Oscarsson, IK Hakarpspojkarna, 21:21,

D 14, 5 km (2 varv):1) Fanny Sundblad, Eksjö SOK, 22:54, 2) Matilda Karlsson, Bredaryds SOK, 26:41,

H 15, 5 km (2 varv):1) Adam Persson, Eksjö SOK, 14:34, 2) Simon Jonsson, IF Hallby SOK, 16:18, 3) Anton Lund, IK Vista, 16:46, 4) Eric Rosjö, IF Hallby SOK, 16:55, 5) Erik Bertilsson, IF Hallby SOK, 17:06, 6) Adam Axelsson, Hvetlanda SK, 17:55, 7) Arvid Claesson, IF Hallby SOK, 19:50, 8) Lars Nachtweij, Västerviks OK, 22:43,

D 15, 5 km (2 varv):1) Evelina Lax, Nässjö Ski, 17:25, 2) Sophia Björnlinger, IK Vista, 19:47, 3) Alma Bergqvist, Vaggeryds SOK, 25:24,

H 16, 5 km (2 varv):1) Erik Sjöberg, Eksjö SOK, 15:57, 2) Edvin Andersson, Landsbro IF SK, 16:03, 3) Fredrik Nilsson, Hultsfreds LK, 17:05, 4) Lucas Sundblad, Eksjö SOK, 17:50, 5) Edvin Claesson, IF Hallby SOK, 18:26,

D 16, 5 km (2 varv):1) Annie Lindh, IF Hallby SOK, 17:54, 2) Gabriella Gustafsson, IK Vista, 18:05,

D 21-, 5 km (2 varv):1) Adina Johansson, IK Hakarpspojkarna, 17:31, 2) Sofie Svensson, IK Vista, 18:17,

D 40-, 5 km (2 varv):1) Carola Engstrand Norén, Landsbro IF SK, 17:51, 2) Carin Rosjö, IF Hallby SOK, 18:20, 3) Anna Nero Nordmark, Nässjö Ski, 19:25, 4) Maria Rindstig, SOK Viljan, 19:45, 5) Heléne Svensson, IK Vista, 19:50, 6) Anna Svensson, SOK Viljan, 24:37,

H 17-18, 10 km (4 varv):1) Erik Persson, Eksjö SOK, 29:05, 2) Johannes Eklöf, IF Hallby SOK, 29:10, 3) Oscar Claesson, IF Hallby SOK, 30:03, 4) Oskar Lundqvist, Nybro Skidklubb, 31:59, 5) Oscar Fridsäll, Landsbro IF SK, 32:05, 6) Gustav Andersson, Landsbro IF SK, 33:31, 7) Daniel Johansson, Bredaryds SOK, 35:37, 8) Markus Nordmark, Nässjö Ski, 39:37,

H 19-20, 10 km (4 varv):1) Tom Fahlén, Landsbro IF SK, 29:15, 2) Emil Folkesson, Ålems OK, 35:06, 3) Carl-Fredrik Ekstrand, Landsbro IF SK, 41:24,

H 21-, 15 km (6 varv):1) Oskar Lund, IF Hallby SOK, 42:34, 2) Joakim Åleheim, Nybro Skidklubb, 44:15, 3) Adam Thorman, IK Hakarpspojkarna, 45:27, 4) David Siebers, IK Hakarpspojkarna, 45:41, 5) Erik Holmberg, IK Vista, 48:20, 6) Linus Johansson, IK Hakarpspojkarna, 50:08, 7) Tobias Bexell, Hvetlanda SK, 51:11, 8) Joacim Assarsson, Nässjö Ski, 51:24, 9) David Johansson, Forserums SOK, 52:12, 10) David Fransson, Växjö AIS, 53:58,

H 35-, 15 km (6 varv):1) Mattias Qvarnström, Lekeryd-Svarttorps SK, 48:27, 2) Patrik Petersson, Dalstorps IF, 50:15, 3) Per Rooth, Brittatorps TK, 53:07, 4) Benny Andersson, Lekeryd-Svarttorps SK, 55:01,

H 40-, 15 km (6 varv):1) Ove Helgee, Alstermo IF, 49:19, 2) John Adolfsson, Alstermo IF, 49:20, 3) Ivo Romé, IFK Sävsjö, 49:51, 4) Jan Eriksson, Brittatorps TK, 50:05, 5) Ulf Hördegård, ÖrjansklubbenRamkvilla IF, 55:28, 6) Patrik Lundqvist, Nybro Skidklubb, 55:51, 7) Anders Ling, IF Hallby SOK, 1:06:17, 8) Jonas Persson, Målerås IF, 1:12:08,

H 45-, 15 km (6 varv):1) Peter Svensson, Södra IF, 49:33, 2) Niklas Claesson, Skillingaryds FK, 53:13, 3) Mats Olof Lingersjö, SOK Viljan, 54:38, 4) Michael Hertin, Västerviks OK, 57:39, 5) Magnus Johansson, Målerås IF, 1:20:52,

H 50-, 15 km (6 varv):1) Rolf E Johansson, Västerviks OK, 1:00:25, 2) Björn Johansson, Målerås IF, 1:07:50,

H 60-, 15 km (6 varv):1) Christer Solstrand, SOK Viljan, 52:38, 2) Per-Åke Magnusson, Nybro Skidklubb, 55:18, 3) Per Elis Svensson, Lönashults GoIF, 1:01:57,

H 65-, 15 km (6 varv):1) Thage Davidsson, Brittatorps TK, 1:04:34, 2) Harald Henriksson, Lekeryd-Svarttorps SK, 1:10:49,

H 70-, 15 km (6 varv):1) Jan Johansson, SOK Viljan, 1:02:27, 2) Rolf Johansson, Myresjö IF, 1:09:25,

[adrotate banner=”6″]

Resultat dag 2

Knatte mix, 0,7 km:Ebba Gunnarsson, Forserums SOK, Rut Hansson, Landsbro IF SK, Agnes Hertz, IF Hallby SOK, Emil Ling, IF Hallby SOK, Sandra Ling, IF Hallby SOK,

H 9-10, 1,5 km:1) Gabriel Claesson, IF Hallby SOK, 05:35, 2) Mattias Öhlund, IK Hakarpspojkarna, 05:48, 3) Erik Åleheim, Nybro Skidklubb, 06:29, 4) Erik Ling, IF Hallby SOK, 07:02,

D 9-10, 1,5 km:1) Maria Björnlinger, IK Vista, 05:36, 2) Agnes Djurstedt, Eksjö SOK, 05:42, 3) Ella Gustavsson, Landsbro IF SK, 05:56, 4) Emma Wågesson, Landsbro IF SK, 06:05, 5) Ida Rosjö, IF Hallby SOK, 06:43, 6) Felicia Abelsson, Landsbro IF SK, 07:25, 7) Julia Hagert, Landsbro IF SK, 08:18, 8) Sofia Ragnarsson, Landsbro IF SK, 08:29, 9) Ellen Brogren, Landsbro IF SK, 12:58,

H 11-12, 2,5 km:1) Axel Elmblad, Bredaryds SOK, 09:03, 2) Simon Nilsson, IF Hallby SOK, 09:10, 3) August Höglund, IK Hakarpspojkarna, 09:13, 4) Benjamin Säilä, Nässjö Ski, 09:22, 5) Hugo Djurstedt, Eksjö SOK, 09:46, 6) Gustav Ribbholm, Landsbro IF SK, 09:51, 7) Carl Rendahl, Lekeryd-Svarttorps SK, 10:07, 8) Olof Hedin, Eksjö SOK, 10:11, 9) Benjamin Claesson, IF Hallby SOK, 10:26, 10) Emil Öhlund, IK Hakarpspojkarna, 10:32, 11) Gideon Claesson, IF Hallby SOK, 10:40, 12) Adam Hertz, IF Hallby SOK, 10:48, 13) Axel Björkman, IF Hallby SOK, 10:56, 14) Carl Hedin, Eksjö SOK, 11:00, 15) David Nero, Nässjö Ski, 12:05, 16) Hampus Stockheden, IF Hallby SOK, 12:42, 17) Ruben Gunnarsson, Forserums SOK, 13:14, 18) Albin Toll, Hvetlanda SK, 13:18, 19) Ludvig Axelsson, Hvetlanda SK, 13:55,

D 11-12, 2,5 km:1) Moa Hansson, Landsbro IF SK, 08:22, 2) Andrea Aulin, Eksjö SOK, 09:53, 3) Elsa Melin, Landsbro IF SK, 09:59, 4) Ebba Lindman, Nässjö Ski, 10:36, 5) Tove Tönnies, Landsbro IF SK, 12:10, 6) Emma Ling, IF Hallby SOK, 12:40, 7) Maja Kurjenkallio, Hvetlanda SK, 13:38, 8) My Tönnies, Landsbro IF SK, 14:47,

H 13-14, 2,5 km:1) Leo Johansson, Skillingaryds FK, 07:36, 2) Axel Höglund, IK Hakarpspojkarna, 07:39, 3) Andreas Gustafsson, IK Vista, 07:40, 4) Filip Rosjö, IF Hallby SOK, 07:56, 5) Axel Ribbholm, Landsbro IF SK, 08:02, 6) Elias Andersson, Landsbro IF SK, 08:06, 7) Alfons Stensson, Nybro Skidklubb, 08:18, 8) Kim Åleheim, Nybro Skidklubb, 08:28, 9) Anton Käll, IK Hakarpspojkarna, 08:35, 10) Albin Johansson, IK Hakarpspojkarna, 08:44, 11) Axel Svensson, Landsbro IF SK, 08:45, 12) Harald Eklöf, IF Hallby SOK, 08:48, 13) Fredrik Oscarsson, IK Hakarpspojkarna, 08:51, 14) Benjamin Sturek, SOK Viljan, 09:22, 15) Philip Gustavsson, Hvetlanda SK, 11:29,

D 13-14, 2,5 km:1) Hanna Abrahamsson, Eksjö SOK, 09:25, 2) Matilda Karlsson, Bredaryds SOK, 12:44,

H 15-16, 5 km (2 varv):1) Adam Persson, Eksjö SOK, 13:27, 2) Erik Sjöberg, Eksjö SOK, 14:32, 3) Simon Jonsson, IF Hallby SOK, 14:45, 4) Erik Bertilsson, IF Hallby SOK, 15:42, 5) Eric Rosjö, IF Hallby SOK, 15:59, 6) Adam Axelsson, Hvetlanda SK, 16:09, 7) Anton Lund, IK Vista, 16:19, 8) Edvin Claesson, IF Hallby SOK, 16:42, 9) Arvid Claesson, IF Hallby SOK, 17:53, 10) Johannes Lindvall, Nybro Skidklubb, 18:10, 11) Karl Malterling, IF Hallby SOK, 18:59,

D 15-16, 5 km (2 varv):1) Evelina Lax, Nässjö Ski, 16:17, 2) Annie Lindh, IF Hallby SOK, 16:30, 3) Gabriella Gustafsson, IK Vista, 16:31, 4) Sophia Björnlinger, IK Vista, 17:37, 5) Emelie Hansson, Lekeryd-Svarttorps SK, 19:33, 6) Elin Lundqvist, Nybro Skidklubb, 20:37,

D 17-18, 10 km (4 varv):1) Karin Björnlinger, IK Vista, 31:49, 2) Adina Johansson, IK Hakarpspojkarna, 34:41, 3) Hanna Dahlberg, Bredaryds SOK, 36:10,

D 21-, 10 km (4 varv):1) Sofie Svensson, IK Vista, 35:21, 2) Malin Svensson, IK Vista, 35:52,

D 40-, 10 km (4 varv):1) Carola Engstrand Norén, Landsbro IF SK, 35:31, 2) Carin Rosjö, IF Hallby SOK, 36:01, 3) Anna Nero Nordmark, Nässjö Ski, 37:14,

H 17-18, 20 km (8 varv):1) Erik Persson, Eksjö SOK, 54:13, 2) Johannes Eklöf, IF Hallby SOK, 55:24, 3) Oscar Claesson, IF Hallby SOK, 57:46, 4) Oskar Lundqvist, Nybro Skidklubb, 1:00:24, 5) Oscar Fridsäll, Landsbro IF SK, 1:01:59, 6) Gustav Andersson, Landsbro IF SK, 1:02:13, 7) Daniel Johansson, Bredaryds SOK, 1:12:26, 8) Markus Nordmark, Nässjö Ski, 1:23:17,

H 21-, 30 km (12 varv):1) Tom Fahlén, Landsbro IF SK, 1:24:23, 2) Oskar Lund, IF Hallby SOK, 1:24:45, 3) Joakim Åleheim, Nybro Skidklubb, 1:25:26, 4) David Siebers, IK Hakarpspojkarna, 1:28:04, 5) Erik Holmberg, IK Vista, 1:30:55, 6) Adam Thorman, IK Hakarpspojkarna, 1:31:47, 7) Joakim Hederskog, IK Vista, 1:33:02, 8) Emil Dahlqvist, IK Hakarpspojkarna, 1:33:38, 9) Anders Ljungberg, IK Hakarpspojkarna, 1:44:58,

H 40-, 30 km (12 varv):1) Patrik Lundqvist, Nybro Skidklubb, 1:48:20, 2) Anders Ling, IF Hallby SOK, 2:09:54,

H 60-, 30 km (12 varv):1) Per Elis Svensson, Lönashults GoIF, 2:07:42, 2) Thage Davidsson, Brittatorps TK, 2:20:31,

[Redaktion]

Av: Redaktionen, [email protected] Gilla oss på Facebook